Emisjon og investorpresentasjon

Kurset tar for seg de juridiske, formelle og praktiske sidene ved emisjonsprosesser i aksjeselskaper.

Type kurs:
Premium

Varighet:
3 timer

Kategori:
Økonomi

SAMLINGER:
1

Emisjon og investorpresentasjon

 

* Ca. 3 timer kurs spesialtilpasset for mindre deltakergrupper (1 - 6 deltakere) med mulighet for dialog, spørsmål og avklaringer underveis.

Kurset leveres normalt nettbasert - alternativt - som fysisk kurs etter avtale med kursholder, eller i henhold til særskilt annonsering / tilbud.

Kurset / Alle våre kan også leveres som et eksklusivt kurs der kun du og foreleser deltar. Ved slik eksklusiv leveranse får du mulighet til personlig gjennomgang med en av våre profesjonell kursholdere og konsulenter innenfor det aktuelle tema.

Ved bestilling av eksklusiv / personlig kursdato for deg selv, vil kursholder kontakte deg direkte, og avtale konkret kursdato.

**Alle spesialkurs, kan også leveres som bedriftsinterne kurs, kurs for hele styret, hele ledergruppen etc.

 

Kurset tar for seg de juridiske, formelle og praktiske sidene ved emisjon. Formålet med kurset er at deltakerne skal bli godt kjent med de viktigste forhold og regler knyttet til praktiske emisjonsprosesser. 

 

En emisjon kan kort beskrives som en utvidelse av selskapets egenkapital, hvilket da fører til en økning i selskapets aksjekapital. En søker ofte etter å få inn mer penger, gjennom å utstede nye aksjer som investorene kan kjøpe, og igjennom det da øke selskapets egenkapital. Prosessen skjer normalt ved at selskapets nye aksjer selges til en kombinasjon av nye og eksisterende aksjonærer til en forhåndsbestemt pris kalt emisjonskursen.

 

Det er også ulike former for emisjon som; rettet emisjon, fortrinnsrettet emisjon og reparasjonsemisjon. Vi gjennomgår også fondsemisjoner som en del av kurset. 

 

Vi går videre nærmere inn på de to hovedtypene av emisjoner / viktigste bakgrunnene for emisjoner; Vekstemisjon og Kriseemisjon. 
Vi vil også komme innom sider ved emisjonsprosesser som er spesielt viktige i forhold til børsnoterte selskaper.



Videre tar kurset for seg tegningsinnbydelser, oversikten over informasjonen knyttet til verdipapirer, og hvilke krav som settes til disse. I tillegg lærer du om hvordan du kan hente inn mer kapital ved å benytte ulike måter for å presentere prosjektet / selskapet for investorer. 

 

Kursinnhold:

  • Begreper, definisjoner og forklaringer
  • Emisjoner i Aksjeselskaper
  • Emisjoner i Allmennaksjeselskaper som ikke er børsnoterte
  • Emisjoner i børsnoterte selskaper
  • Nytegning av aksjer - nyemisjon
  • Fondsemisjon
  • Rettede emisjoner
  • Emisjonsforberedelser
  • Gjennomføringen av emisjonen
  • Formelle forhold og dokumenter
  • Ugyldighet av emisjon
  • Tegningsinnbydelser i praksis
  • Investorpresentasjon
  • Forretningsplan, strategisk plan
  • Nøkkeltall og fremtidsutsikter
  • Forventninger og krav ifm. informasjon i presentasjoner

 

Målgruppe:

Kurset retter seg mot gründere, eiere, styremedlemmer og ledere, samt andre i posisjon eller stilling der det å selge, kapitalisere opp / hente inn ny kapital til selskaper, ideer eller konsepter, og presentere sitt prospekt for investorer og mulige partnere på en god måte er viktig. Videre tar kurset for seg de formelle delene av emisjonsprosesser fra A-Å.

 

Kurset tar for seg de juridiske, formelle og praktiske sidene ved emisjonsprosesser i aksjeselskaper.

NETTKURS: 

  • 3 timer «live» nettkurs med kursholder (Teams eller Zoom)
  • Link til Dropbox eller OneDrive-mappe med relevant kursmateriell.  

Mappen inneholder kursmateriell, aktuelle artikler, sjekklister, dokumentmaler med mer. Dette er materiell som brukes under kurset, i tillegg til en del faglig stoff du kan arbeide med, og lese deg opp på når det passer best for deg. Tilleggsmateriellet danner grunnlaget for utvidet, og frivillig selvstudium. (anslått tid: 2 timer selvstudium) Du trenger ikke å sette deg inn i kursmateriellet før kursstart, med mindre annet er beskrevet i selve kursbeskrivelsen.  

  • 1 time valgfritt gratis medlemskurs fra kursutvalget(Link til medlemskursene)
  • Kursbevis 

DAGSKURS

  • 5-6 timer kurs med kursholder på hotell/egnet møtelokale. (avhengig av kurstype)
  • Link til Dropbox eller OneDrive-mappe med relevant kursmateriell.  
  • Mappen inneholder kursmateriell, aktuelle artikler, sjekklister, dokumentmaler med mer. Dette er materiell som brukes under kurset, i tillegg til en del faglig stoff du kan arbeide med, og lese deg opp på når det passer best for deg. Tilleggsmateriellet danner grunnlaget for utvidet, og frivillig selvstudium. (anslått tid: 2 timer selvstudium) Du trenger ikke å sette deg inn i kursmateriellet før kursstart, med mindre annet er beskrevet i selve kursbeskrivelsen.  
  • Lunsj, kaffe og te 
  • 1 time valgfritt gratis medlemskurs fra kursutvalget(Link til medlemskursene)
  • Kursbevis 

MEDLEMSKURS

  • 1 time «live» nettkurs med kursholder på Teams eller Zoom. (45 min kurs og 15 min for eventuelle spørsmål)  
  • Det inngår ikke kursmateriell, eller øvrige hjelpemidler til våre GRATIS medlemskurs, men underveis i kurset viser vi til artikler, hjelpemidler, dokumentmaler mm. på medlemsportalen, slik at du kan benytte deg av dette i ettertid. 
  • Det inngår ikke kursbevis til våre medlemskurs.  

Kursdetaljer

Ordinær pris: 6950 kr + mva.

Medlemspris: 6450 kr + mva.

Faktura

Datoer:

Startdato: Sluttdato Frist Sted Tidspunkt Instruktør Ledige plasser  

Andre kurs: